czwartek, 5 lipca 2012

Świątynia z adobe- Pachacamac


Pachacámac
Chociaż ostała sie tylko cześć murów, sankturium Pachacamac nadal robi wrażenie. Kompleks, który znajduje się 30 km na południowy-wschód od centrum Limy, w objęciach rozległej dzielnicy san Salvador, nalezy do największych budowli z adobe tego typu w środkowym Peru. Pachacámac było też najważeniejszym ośrodkiem religijnym wybrzeża peruwiańskiego w czasach prekolumbijskich, wraz ze świątyniami, placami, magazynami oraz domami kapłanów. Funkcjonowała tu również ważna wyrocznia.

Pacha Kamaq to imię bóstwa, którego symbolem jest ryba. Oznacza "ten który stworzył ziemię i czas". Jego podobizny znajdują się na wielu znalezionych przedmiotach- tkaninach, dzbanach, wyrzeźbione w drewnie. Bóstwo te miało byc podporą ludzi, zapewniając bogate zniwa i zapobiegając chorobom...ale też było odpowiedzialne za trzęsienia ziemi, fale tsunami i epidemie.
Pierwsze budynki, tj piramida i nekropolia, zostały wzniesione juz w pierwszych wiekach naszej ery, przez kulture Lima. Znaczny rozwój nastapil za czasów panowania kultury Huari- świadczą o tym zachowane fragmenty ceramiki i tkanin. Upadek tej kultury nie wpłynął na świetnośc Pachacamac- rozwijało się ono dalej, jako niezależny ośrodek religijny. Po opanowaniu tego terytorium przez Inków, dobudowano Świątynię Słońca i Acllahuasi- Dom Wybranych Kobiet. Pacha Kamaq został wchłonięty do inkaskiego panteonu.
Świątynia Słońca góruje nad okolicą. Została zbudowana na polecenie Tupac Inca Yupanqui (co oznacza Inka Szlachetny Księgowy...:) ok 1460 roku. Pierwotnie toneła w kolorach- głównie czerwonym. Dzis mozna gdzieniegdzie zobaczyć slady ochry.
Od 1966 Pachacamac znajduje sie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dostać sie tu mozna na 2 sposoby- płaca słono (60 soli= ok 65 zł) za miejsce w Mirabusie albo narażając się na niewygody podrózy micro (czyli busikiem), co kosztuje łącznie 6-8 soli (+ bilet wstępu na teren obiektu 4- 8 soli). Druga opcja zdecydowanie ciekawsza:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz